ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAK

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAK VE CEZALARI NEDİR

Alkollü araç kullanmak cezası Sürücü alkol metre ile yapılan test sonucunda alkollü çıkarsa para cezası ile cezalandırılır, Ayrıca aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınır.

Aynı sürücü aynı suçu ikinci defa işlerse yine para cezası ile cezalandırılır. Üstelik aracı trafikten men edilir ayrıca sürücü belgesi 2 yıl süreyle geri alınır. Aynı sürücü üçüncü kez alkollü olarak araç kullanırken yakalanırsa, kanunun ilgili maddesinde belirtildiği gibi para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca aracı trafikten men edilir. Üstelik sürücü belgesi 5 yıl süreyle geri alınır. Ayrıca 6 aydan az olmamak üzere hafif hapis cezası uygulanılır. Fakat 5 yıl süreyle geri alınan sürücü belgesi sahipleri 5. yılın sonunda psiko teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında belgeleri iade edilir.

Alkollü araç kullanmak tan dolayı sürücü belgeleri geri alınan sürücüler ehliyetine el koyan trafik müdürlüğüne yada en yakın trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ne alıkoyma süresi bitiğinde dilekçeyle başvurarak sürücü belgelerini geri alabilir.

SÜRÜCÜLER İÇİN ALKOL SINIRI NEDİR

Alkollü araç kullanma sınırı stajyer ehliyet sahipleri için farklıdır.

2016 YILI ÖNCESİ EHLİYETLER İÇİN ALKOL SINIRI NEDİR

2016 yılı öncesi ehliyetler için alkol sınırı Ülkemizde ticari araç ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, Fakat diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil dir.

Alkollü araç kullanmak

STAJYER EHLİYET İÇİN ALKOL SINIRI NEDİR

Stajyer sürücüler için alkol sınırı 0,20 pıromil in altında alkollü araç kullanırken yakalanması durumunda 20 ceza puanı alır. Yakalandığı tarihte ceza puanı 75’in üstünde ise ehliyeti alınır. Eğer alkol oranı 0,20 pıromil in üstündeyse ehliyeti iptal edilir.

Sürücüler stajyer ehliyeti aldıktan sonra 2 yıl boyunca çok dikkatli araç kullanmalıdır. Aksi halde Normal sürücüler (stajyer olmayan)100 ceza puanını doldurduğunda ehliyetlerine 2 ay el konulur, 34 saat teorik ders almaları halinde ehliyetlerini tekrar geri alabilirler. Ne yazık ki stajyer ehliyeti olanlar 75 ceza puanını doldurdukları anda sürücü belgelerine süresiz olarak iptal edilir.

ADAY(STAJYER SÜRÜCÜ) VE ADAY OLMAYAN SÜRÜCÜLERİN EHLİYET İPTALİ

Kullandığı araç ayrımı yapılmadan aday sürücüler 0,02 promil üstü alkollü olması durumunda ehliyetleri iptal edilir.

Aday olmayan sürücüler de otomobil haricindeki tüm araçlarda 0,02 promil otomobilde ise 0,05 promil den fazla alkollü bulunursa sürücünün ehliyeti şu süreler çerçevesinde iptal edilir.

  1. Kez 6 Ay geçici iptal edilir
  2. Kez 2 Yıl geçici iptal edilir
  3. ve daha fazla ise 5 Yıl geçici iptal edilir.

Ayrıca 100 promil üstündeki alkollü iken trafiğe çıkan sürücüler Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürmek suçundan mahkemeye çıkar.

Son olarak yaşanan trafik kazalarının bir çoğu sürücünün bir anlık dikkatsizliği sonucu meydana gelmektedir. Bu nedenle Alkol almış kişinin de dikkati dağılmaktadır. Az alkol yoktur.

LÜTFEN ALKOLLÜ SÜRÜCÜ KOLTUĞUNA OTURMAYINIZ

www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77
İLETİŞİM: 0212 612 70 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir