ARACINIZIN BAKIMLARINI SİZ YAPIN

ARACINIZI HEM DAHA COK SEVDİRECEK HEM DE KEYİF ALACAĞINIZ KÜÇÜK BAKIMLAR

Aracınızın bakımlarını siz yapın keyifli bir uğraşınız olacak. Değerli sürücü ve sürücü adayları araç kullanmanın konforu bir çoğumuz için vazgeçilmez oldu. Tabi ki bu konforun bir maliyeti de var. Özellikle yoğun bir şekilde araç kullanıyorsanız sıklıkla bakım için aracınızı servise götürmek durumunda kalıyorsunuz demektir. Aracınızın periyodik bakımlarını düzenli olarak yaptırmak hem yakıt tasarrufu hem de oluşabilecek önemli arızaları önlememize yardımcı olur.

Aracınızın periyodik bakımları yanı sıra çok kısa zaman dilimlerinde kontrol edip aksaklıklarını giderebileceğiniz ve önemli arıza tamir maliyetlerini önleyebileceğiniz aracınızın bakımlarını siz yapın aracınızın çok daha az masrafsız olduğunu göreceksiniz.

aracınızın kış bakımını siz yapın

Sizin yapabileceğiniz araç bakımıyla ilgili birkaç ipucu

Araç temizliği

Araç temizliğiniz özellikle sürüş esnasında ayna ve camlarınızın temiz olmaması görüşünüzü olumsuz etkileyeceği için hata yapmanıza sebep olabilir. Ayrıca araç kaportasında çamur v.b maddelerin uzun süre kalması araç boya ve kaportasına zarar verir. Aracınızın iç temizliğini kendiniz daha sık yaparak iç döşeme malzemenizin daha uzun süre temiz bir şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Araç sileceklerinin deyişimi

Yıpranmış iyi temizlemeyen sileceklerinizi kendiniz değiştire bilirsiniz. Yıpranmış silecekler özellikle yağmurlu havalarda sizin için sorun haline dönüşebilir. İleri aşamada yıpranmış silecekler camınızı çizebilir buda hem daha maliyetli hem de sürüş güvenliği açısından olumsuz bir durumdur.

Araç cam silecek suyu kontrolü: Aracınızın silecek suyunu sık sık kontrol edin ve aracınızda bir şişeyle temiz su bulundurun. Özellikle olumsuz hava şartlarında silecek suyunuzun olmaması sürüşünüzü olumsuz etkileyebilir.

Motor soğutma suyunun kontrol edilmesi: Motor soğutma suyunun kontrolü sıklıkla yapılmalıdır. Periyodik bakımlara bırakılmaması gerekir. Özellikle yaz aylarında aracınızın motoru daha fazla ısınabilir. Yüksek devirde kullanılan araçlarda motor suyu seviyesi daha kısa sürede düşebilir. Dikkat edilmez ise aracınızda önemli motor arızalarına yol açabilir. Motor suyunun değiştirilme işlemini dikkatli yapmamız gerekir. Öncelikle motorunuzun soğuk olduğundan emin olun ve radyatörün tahliye valfi ni açın suyu boşaltın ve devamında temiz suyu motor suyu dolum yerinden doldurarak tahliyeden çıkmasını sağlayın. Bir süre bunu yapıp tamamen temizledikten sonra radyatörün valfini kapatın. Motor suyu ve antifiriz yarı yarıya olacak şekilde tamamlayın.

Motor yağının kontrol edilmesi : Aracınızı düz bir zemine çekerek stop ettikten sonra 5 dakika bekleyin bu bekleme süresi çalışan araçta hareket halinde olan yağın süzülüp hazneye dolması ve doğru ölçüm yapılabilmesi için önemlidir. Aracınızın kaputunu açın yağ kontrol çubuğunu çıkartarak temizleyin. Temizlediğiniz kontrol çubuğunu tekrar yerine yerleştirin birkaç saniye bekletip tekrar çıkartın ve çubuğa bulaşan yağın seviyesini kontrol edin. Çubuk üzerinde 2 adet çizgi göreceksiniz yağ seviyeniz bu iki çizginin ortasında ise aracınızın yağ seviyesi iyi demektir. Yağ kontrol çubuğuna bulaşan yağın temizliğine de dikkat edin çok siyahlaşmış yağ özelliğini kaybetmiş ise yağ değişiminin yapılması gereklidir. Yağ değişimini işin ehline bırakmanız daha doğru olur. Yağ özelliği iyi fakat seviyesi düşük ise aracınıza uygun yağ alarak ilave yapabilirsiniz.

Araç akü kontrolü ve deyişimi

Aracınızın aküsünü kontrol edebilirsiniz. Aküde herhangi bir çatlak veya şişme varsa deyişim yapılması gerekir. Ayrıca yeni nesil akülerin bir çoğunun üst kısmında şeffaf can şeklinde ufak bir yuvarlak görürsünüz buraya baktığınızda yeşil veya mavi renk akünün doluluğunu siyah renk ise bittiğini gösterir. Biten akünüzün yerine aracınıza uygun aküyü alıp siz takabilirsiniz. Değişim esnasında artı ve eksi kutupları doğru yerleştirmeye ve kutup başlarını yeteri kadar sıkmaya özen gösterin . Artık aracınızı çalıştırabilirsiniz.

Yukarıda paylaştığımız aracınızın ömrünü uzatacak ve daha az maliyetle sizin de yapabileceğiniz ufak bakımlardan bir kaç tanesi . Araç bakımları kadar aracı bir canlı gibi düşünüp yıpratmamalıyız. Sıfır araçlarda ilk on bin km de aşırı hız mekanik yıpranmaya sebep olur. Ayrıcı tüm araçlarda ani fren ani kalkış gibi mekaniği zorlayan etkenler aracınızın çabuk yıpranmasına aşırı yakıt tüketimine sebep olacağı için araç kullanırken mümkün olduğunca trafik akışına uygun sakin hareket etmek aracınızı, kesenizi ve canınızı korur .

Tüm sürücülere kazasız keyifli sürüşler diliyoruz.

www.kucukkoysurucukursu.com
www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77 Tel 0212 612 70 77
İnstagram: bilginlersurucukursu – bilginlerehliyet

Facebook: @bilginlermtsk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir