EHLİYET ALMA SARTLARI

KİMLER EHLİYET ALABİLİR?

Ehliyet alma şartları. Gaziosmanpaşa – Küçükköy Bilginler Sürücü Kursu olarak ehliyet alma ile ilgili bütün merak ettiklerinizi cevaplandırmak için bu yazımızı sizlere sunuyoruz.

2021 Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

2021 ehliyet alma şartlarına göre ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Ehliyet alma şartları 2021 yılı için şu şekildedir.

Deneyim şartı
Öğrenim şartı
Sağlık şartı
Sınav şartı
Adli sicil kaydı şartı

Ehliyet İçin İstenen Yaş Şartı Nedir?

Ehliyet alma için istenen yaş sınırı her sürücü belgesi için belirlenen yaş sınırı farklıdır. Otomobil ehliyeti B sınıfı ehliyet için yaş sınırı 18 dir. 18 yaşını dolduran sürücü adayları B sınıfı ehliyeti için başvuruda bulunabilir. Diğer ehliyet sınıfları için yaş şartları aşağıdaki gibidir:

M, A1, B1: 16 YAŞ
A2, B, BE, C1, C1E, F ve G : 18 YAŞ
A Sınıfı ehliyet için 2 yıl A2 Ehliyetin olması yada 24 YAŞ
C, CE, D1 D1E 21 YAŞ
D ve DE: 24 YAŞ

Ehliyet İçin Deneyim Şartı Nedir

Ehliyet belgesi için deneyim şartı, sınıfa göre değişiklik gösterir. Bazı sürücü belgeleri için deneyim şart iken, bazıları için ise değildir. Yönetmelikte belirlenen ehliyet sınıfına göre belirlenen deneyim şartları aşağıdaki gibidir:

A sınıfı için ( 24 yaş tamamlandıysa deneyim aranmaz): En az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
C1, C, D1 ve D sınıfı için: En az B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
BE sınıfı için: B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
CE sınıfı için: C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
C1E sınıfı için: C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
DE sınıfı için: D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
D1E sınıfı için: D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak

Ehliyet İçin Öğrenim Şartı Nedir

Ehliyet İçin Öğrenim Şartı en az ilkokul düzeyinde eğitim alınmış olunmalı. Bu her ehliyet sınıfı için aynıdır. Ehliyet alma şartları arasında eğitim durumunu ispat eden belgenin sürücü kursuna verilmesi zorunludur. Sınavlar kazanıldıktan sonra ehliyet için başvuru aşamasında diploma ya da eğitim durumunu gösterir belgenin sürücü dosyasında bulunması gerekiyor.

Ehliyet İçin Sağlık Şartı Nedir

Ehliyet İçin Sağlık Şartı Sürücü adayları, ehliyet başvuru aşamasında sürücü olur sağlık raporunu sürücü kursuna teslim etmek zorundadır.

Ehliyet Sınav Şartı Nedir

Ehliyet sınavı 2 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk sınav yazılı sınav olarak bilinen E Sınavdır. İkinci sınav Esınavdan başarılı olduktan sonra gireceğiniz direksiyon sınavıdır. İlk defa ehliyet alacak olan bir sürücü adayı her iki sınavdan da geçilmesi gerekir fakat tüm ehliyet sınıfları için bu durum geçerli değildir. Daha önce ehliyeti olup farklı bir ehliyet sınıfı almak isteyen adaylar sadece direksiyon eğitimlerine katılarak, yeni alacağı ehliyet sınıfı için Direksiyon sınavına girer başarılı olması halinde ehliyet almaya hak kazanır.

Ehliyet için Adli Sicil Kaydı Şartı Nedir

Karayolları trafik yönetmeliğinin 76.maddesinde bazı suçlar sürücü olmaya engel olarak belirlenmiştir. Sürücü adayının ehliyet alabilmesi için adli sicilinde belirtilen suçlardan kayıt olmaması gerekir. Ehliyet almaya engel suçlar aşağıdaki gibidir.

Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191. maddeleri 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4. maddesinin 7. fıkrası
6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12. maddesinin 2. ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardır.

Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır

Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır. Ehliyet alma süresi, sürücü kursunda eğitim, sınav, belgelerin hazırlanıp teslim edilmesi ve sonucunda ehliyetin alınması şeklinde bir sıralamadan oluşuyor. Ehliyet tahmini iki ay içerisinde alınabilir. Bu süre, teorik ve pratik ehliyet sınavının ilk seferde geçilmesi durumunda geçerlidir.

Gaziosmanpaşa küçükköy sürücü kursu olarak ehliyet almak isteyen sürücü adaylarına sürücü kursu kayıt teorik dersler similasyon dersleri direksiyon eğitimleri e sınav ve direksiyon sınavı gibi tüm aşamalarda uzman kadrosu genç ve dinamik ekibiyle nitelikli eğitim yüksek başarı odaklı hizmet vermekteyiz.

Ehliyetin doğru adresi

NEZİH BİR ORTAMDA NİTELİKLİ EĞİTİM YÜKSEK BAŞARI BİLGİNLER SÜRÜCÜ KURSUNDA

www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77
İLETİŞİM: 0212 612 70 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir