EHLİYET NASIL ALINIR

Ehliyet almak için;

1) Öncelikle bir sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekiyor.
Sürücü kurslarının aldıkları kurs ücretleri yönetmelik gereği “taban fiyat” uygulaması ile sabittir, yani tüm kurslarda aynıdır. S

Örneğin İstanbul için (2019)
B sınıfı Kurs Ücreti 1750 TL.’dir. 

Kurs ücretinin haricinde; 
80 TL Yazılı Sınav Harcı (kursiyer bankaya yatırır) 
110 TL direksiyon sınav harcı (kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır) 
810 TL TOPLAM Nüfus Masrafı (Bankaya ödenir) 

Yukarıdaki ücretler dışında hiçbir ad altında kurs sizden ilave bir ücret talep edemez. Kursa kayıt olurken size bir sözleşme imzalatılması gerekmektedir, bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra bir nüshasını mutlaka alın, zira bu sözleşmede hem sürücü kursunun hem de kursiyerin tüm hakları yazılıdır.

2) Ehliyet almak için Gerekli Evrakları tamamlayıp kursa teslim edin.
Ehliyet için gerekli evraklar:
– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– 4 Adet biyometrik fotoğraf
– Diploma / Öğrenim Belgesi
– Sabıka Kaydı (E-Devlet sisteminden alınabilir)
– Sağlık Raporu (Tüm Özel Hastaneler, Poliklinikler ve Tıp Merkezlerinden alınabilir)
– Önceden farklı sınıfa ait bir Ehliyetiniz varsa fotokopisi

3) Teorik Eğitimlere katılım.
Teorik ders Programı (Trafik, Trafik Adabı Araç Tekniği, İlkyardım) için her kursun belirlediği bir program vardır, Hafta İçi, Hafta Sonu, hangi günlerde müsaitseniz o grubu belirtin ve derslere katılın, Teorik derslere katılım  zorunludur. Kursiyerler Teorik derslerin toplamının 1/5 ‘ine katılmadığı tespit edilirse kurstan kayıtları silinir.

4) e-sınav giriş ücretinin yatırılması.
e-sınav için sınav giriş ücretlerini Vakıfbank, Halk Bankası ya da Ziraat Bankası ATM’lerinden yatırabilirsiniz. Ehliyet e-Sınav Harcı 2019 yılı için 80 TL’dir.

5) Sınav Giriş Belgenizi alın.
e-sınavdan 3-4 gün önce kursa uğrayın (kurs size bilgilendirme yapacaktır) sınav sonuçları sınav bittiğinde hemen açıklanır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra direksiyon sınav tarihiniz kursunuz tarafından size bildirilecektir.

6) Direksiyon Derslerine katılın. 
Yeni yönetmeliğe göre Direksiyon Sınavları 35 dakikaya çıkarılmıştır ve bu sürenin ilk 5 dakikası araç bilgisi sözlü sınav yapılmakta ve daha sonra 30 dakika net araç sürdürülmektedir. Dolayısıyla Direksiyon sınavlarından ilk hakkında geçmek bir hayli zordur. Bu yüzden kursunuzdan yönetmelik gereği almanız gereken yani hakkınız olan (B Sınıfı için) 2 ders simülatör dersi ve 14 ders akan trafiktedireksiyon eğitiminizi mutlaka alınız.

7) Direksiyon sınavından geçtikten sonra..
Direksiyon sınavı sonucunuzu sınava girdiğiniz günün akşamı (18:00-19:00 arası) kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

8) Sertifikanızı kurstan alın.
Direksiyon sınavından başarıyla geçen kursiyerlerin sertifikaları kurs tarafından hazırlanıp milli eğitime onaya gönderilir ve yaklaşık bir hafta içinde onaydan çıkıp kursiyerlere kurs tarafından teslim edilir.

9) Nüfus için Maliye harçlarınızı yatırın.
Ehliyet harçlarınızı Vakıf, Halk ya da diğer anlaşmalı bankalara yatırıp dekontlarını sertifika dosyanıza ekleyin.

10) Nüfus Randevu işlemleri.
Kurstan sertifikanızı aldıktan sonra http://randevu.nvi.gov.tr adresinden ya da 199’u arayarak randevunuzu alın. Randevu saatinizde ilgili nüfus müdürlüğünde hazır olacaksınız. Sertifikanız yanınızda olacak. Sertifikanın içinde Kurs tarafından verilen evraklara ek olarak, Kan grubu kartı (yoksa beyanınız da yeterli) ve harç makbuzlarınız olacak.

Nüfusta müracaat ederken sizden Parmak izi, imzanız ve Ehliyetiniz teslimat adresi alınacak ve size geçici ehliyet düzenlenecek. Yeni ehliyetiniz ise belirttiğiniz adrese Ankara’dan takribi 2-3 gün içinde Ptt kargo ile teslim edilecektir.

Sürücü Kursu seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir