KİMLER EHLİYET ALABİLİR?

Kimler Ehliyet Alabilir?

Ehliyet alma şartları 2020 yılı için nelerdir?

Ehliyet sahibi olmak için hangi şartları taşımak gerekiyor?

Hangi ehliyet grubu için hangi şartlara sahip olunmalı? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Ehliyet işlemleri için yapılan yeni düzenlemeye göre işlemlerin yapılacağı birim değişecek. Bu düzenleme ile birlikte ehliyet işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlandı. Ehliyet alma sürecinde; sürücü kursuna katılma, iki aşamalı sınavdan geçme, Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak ehliyet başvurusunda bulunma ve ehliyeti kimlik kartına aktarma olmak üzere belirli süreçler var. Sürücü belgesi alma aşamasına geçebilmek için ehliyet alma şartları için belirlenen kriterlerin sağlanması gerekiyor.

2020 Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesinde yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Ehliyet alma şartları 2020 yılı için aşağıdaki gibidir:

Yaş şartı
Deneyim şartı
Öğrenim şartı
Sağlık şartı
Sınav şartı
Adli sicil kaydı şartı

Ehliyet İçin İstenen Yaş Şartı Nedir?

Ehliyet alma şartları içerisinde en ayrıntılı olanlarından biri yaş şartıdır. Çünkü her sürücü belgesi için belirlenen yaş sınırı farklıdır. Otomobil için alınmak istenen sürücü belgesi, B sınıfı ehliyet şartına bağlıdır. B sınıfı ehliyet için 18 yaş sınırı vardır. Sadece 18 yaşını dolduran vatandaşlar B sınıfı ehliyeti için başvuruda bulunabilir. Yönetmeliğe göre diğer ehliyet sınıfları için aranan yaş şartları aşağıdaki gibidir:

M, A1, B1: 16
A2, B, BE, C1, C1E, F ve G : 18
A / Gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için: 20 / 21
C, CE, D1 ve D1E: 21
D ve DE: 24

Ehliyet İçin Deneyim Şartı Nedir?

Ehliyet belgesi için deneyim şartı, sınıfa göre değişiklik gösterir. Bazı sürücü belgeleri için deneyim şart iken, bazıları için ise değildir. Yönetmelikte belirlenen ehliyet sınıfına göre belirlenen deneyim şartları aşağıdaki gibidir:

A sınıfı için ( 24 yaş tamamlandıysa deneyim aranmaz): En az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
C1, C, D1 ve D sınıfı için: En az B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
BE sınıfı için: B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
CE sınıfı için: C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
C1E sınıfı için: C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
DE sınıfı için: D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
D1E sınıfı için: D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak

Ehliyet İçin Öğrenim Şartı Nedir?

Yönetmeliğin 76.maddesince en az ilkokul düzeyinde eğitim alınmış olunmalı.Bu her ehliyet sınıfı için şarttır. Ehliyet alma şartları arasında eğitim durumunu ispat eden belgenin sürücü kursuna verilmesi, işlemlerin tamamlanabilmesi için zorunludur. Sınavlar kazanıldıktan sonra ehliyet için başvuru aşamasında diploma ya da eğitim durumunu gösterir belgenin sürücü dosyasında bulunması gerekiyor.

Ehliyet İçin Sağlık Şartı Nedir?

Sürücü adayları, ehliyet başvuru aşamasında sağlık raporlarını teslim etmek zorundadırlar. Sağlık raporu bulunmayan adayların başvurusu kabul görmeyecektir. Yönetmelikte bu durum, ” 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları ” hükmü ile açıklanıyor.

Ehliyet İçin Sınav Şartı Nedir?

Ehliyet sınavı, 2 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk sınav, yazılı şekilde yapılan test sınavıdır. İkinci sınav ise yazılı test sınavından geçenlerin girebildiği direksiyon sınavıdır. Normal şartlarda iki sınavdan da geçilmesi gerekse de, tüm ehliyet sınıfları için bu durum geçerli değildir. Eğer sürücü adayının deneyim şartı gerektiren bir ehliyet başvurusu varsa, deneyim şartı gereği halihazırda sürücü belgesine sahip olduğu için yeniden teorik sınava girmesi gerekmez. Bu durumdaki adaylar sadece direksiyon sınavına katılarak, yeni alacağı ehliyet sınıfı için pratik bir uygulamaya tabi tutulur. Teorik ve Direksiyon sınavına girecek olanlar aşağıda ayrı ayrı belirtilmiştir:

Teorik-Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları : M, B1, B, A1, A2, F ve G sınıfı sürücü belgeleri
Sadece Direksiyon Sınavına Giren Ehliyet Sınıfları: A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE ve D1E sınıfı sürücü belgeleri

Ehliyet için Adli Sicil Kaydı Şartı Nedir?

Karayolları trafik yönetmeliğinin 76.maddesince belirli suçlar sürücü olmaya engel olarak belirlenmiştir. Sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi için adli sicillerinde belirtilen suçlardan kayıt bulunmaması gerekir. Yönetmelikte belirtilen suçlar aşağıdaki gibidir:

Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191. maddeleri 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4. maddesinin 7. fıkrası
6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12. maddesinin 2. ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardır.

Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır?

Ehliyet alma süresi, sürücü kursunda eğitim, sınav, belgelerin hazırlanıp teslim edilmesi ve sonucunda ehliyetin alınması şeklinde bir sıralamadan oluşuyor. Ehliyet yaklaşık 1,5-2 ay içersinde alınabilir. Bu süre, teorik ve pratik ehliyet sınavının ilk seferde geçilmesi durumunda geçerlidir.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Sürücü belgesi aldıktan sonra bir araç sahibi olursanız ilk yaptırmanız gereken sigorta, zorunlu trafik sigortasıdır.

GOP sürücü kursu ,Gaziosmanpaşa sürücü kursu , GOP ehliyet kursu, Gaziosmanpaşa ehliyet kursu ,Küçük Köy sürücü kursu ,Küçük Köy ehliyet kursu , Bayrampaşa sürücü kursu , Bayrampaşa ehliyet kursu ,Eyüp sürücü kursu ,Eyüp ehliyet kursu ,Alibeyköy sürücü kursu ,Alibeyköy ehliyet kursu ,Sultan Gazi sürücü kursu ,Sultan Gazi ehliyet kursu , Esenler sürücü kursu ,Esenler ehliyet kursu ,Yeşil Pınar sürücü kursu Yeşil Pınar ehliyet kursu ,Arnavutköy sürücü kursu Arnavutköy ehliyet kursu ,Bağcılar sürücü kursu Bağcılar ehliyet kursu ,Fatih sürücü kursu , Fatih ehliyet kursu ,Kağıthane sürücü kursu Kağıthane ehliyet kursu , Şişli sürücü kursu , Şişli ehliyet kursu ,Avcılar sürücü kursu ,Avcılar ehliyet kursu ,Beylik düzü sürücü kursu , Beylik düzü ehliyet kursu ,Zeytinburnu sürücü kursu ,Zeytinburnu ehliyet kursu ,

www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77
İLETİŞİM: 0212 612 70 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir