ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA!

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI

Sürücü, alkolmetre ile yapılan test sonucunda alkollü çıkarsa; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi 6 ay süreyle Trafik Polisince geri alınır.

Aynı sürücü aynı suçu işlerse;yine Kanun’un ilgili maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi 2 yıl süreyle Trafik Polisi’nce geri alınır. Aynı sürücü üçüncü kez alkollü olarak araç kullanırken tespit edilirse, kanunun ilgili maddesinde belirtildiği şekilde para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi 5 yıl süreyle Trafik Polisi’nce geri alınır. Ayrıca 6 aydan az olmamak üzere hafif hapis cezası uygulanılır.5 yıl süreyle geri alınan sürücü belgesi sahipleri, 5. yılın sonunda, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında bir sorun bulundurmayanlara belgeleri iade edilir.

Alkollü araç kullanmaktan dolayı sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

ÜLKEMİZDE YASAL ALKOL SINIRI:

Bu sınırlar stajyer ehliyet sahipleri için farklılık gösterebilir.

2016 YILI ÖNCESİ EHLİYETLER İÇİN ALKOL SINIRI:

Ülkemizde ticari araç ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir.
Bu halk arasında yanlış bir biçimde “yüzde elli alkollü olmak” diye ifade edilmekte, hatta bunun mümkün olduğu sanılmaktadır. Bu tümüyle yanlış bir bilgidir. Bu yanlışlık genellikle promil değerinin nasıl hesaplandığının iyi bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.
Promil hesabında alkolün ağırlığı, kanın ise hacmi dikkate alınarak bir orantı kurulur. Örneğin 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkol bulunduğunu gösterir ve buradan gidilerek, 50:100=0.50 promil kabul edilir. Eğer hacim oranları dikkate alınacak olursa, 0.50 promilin gerçekte kanda %0.025 oranında alkole eşit olduğu (on binde 2.5 ) görülür. İnsan vücudu yüzde elli alkol oranı bir yana, %0.5 oranında alkole bile (binde 5 ya da bir litre kanda 4 gram alkol bulunması) tolerans göstermekte çok zorlanır, hatta bu düzeydeki kan-alkol oranı pek çok kişide ölüme yol açar.

STAJYER EHLİYET İÇİN ALKOL SINIRI:

Stajyer ehliyeti olan sürücüler alkollü araç kullanırken yakalanırsa 20 ceza puanı alır. Yakalandığı tarihte ceza puanı 75’in üstünde ise ehliyeti alınır. Eğer alkol oranı 0,20 promilin üstündeyse ehliyeti iptal edilir.

Sürücüler stajyer ehliyeti aldıktan sonra 2 yıl boyunca çok dikkatli araç kullanmalıdırlar. Normal sürücüler 100 ceza puanını doldurduğunda ehliyetlerine 2 ay el konulur, 35 saat teorik ders almaları halinde ehliyetlerini tekrar geri alabilirler. Ancak stajyer ehliyeti olanlar 75 ceza puanını doldurdukları anda sürücü belgelerine süresiz olarak el konulmaktadır

2020 YILI ALKOL CEZASI TUTARLARI:

  1. Kez Alkolle Yakalanma: 1228 TL
  2. Kez Alkolle Yakalanma: 1539 TL
  3. Kez Alkolle Yakalanma: 2473 TL

2020 YILI ALKOL CEZASI EHLİYET İPTAL SÜRELERİ


1.Kez Alkollü Yakalanma: 6 Ay
2.Kez Alkollü Yakalanma: 2 Yıl
3 ve 3’Den Fazla Kez Alkollü Yakalanma : 5 Yıl

ADAY(STAJYER SÜRÜCÜ) VE ADAY OLMAYAN SÜRÜCÜLERİN EHLİYET İPTALİ

Tüm araç sınıflarında aday sürücüler 0,02 promil üstü alkollü durumunda ehliyetleri “Daimi İptal” edilir.

Aday olmayan sürücüler de otomobil haricindeki tüm araçlar sınıflarında 0,02 promil, otomobilde ise 0,05 promil üstü alkollü bulunursa;

  1. Kez: 6 Ay Geçici İptal
  2. Kez: 2 Yıl Geçici İptal
  3. ve Daha Fazlasında: 5 Yıl Geçici İptal Edilir.

❗ ❗100 promil üstündeki alkollü iken trafiğe çıkan sürücüler TCK 179’dan(Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürmek) suçundan mahkemeye çıkar.

✅Meydana gelen trafik kazaları incelendiğinde birçoğu sürücülerin bir anlık dikkatsizlikleri sonucu meydana geldiği görülmektedir. Bu nedenle, alkol almış kişinin de dikkati dağılmaktadır.
Güvenli alkol limiti yoktur en doğrusu, alkolle trafiğe çıkmamaktır.

GOP sürücü kursu ,Gaziosmanpaşa sürücü kursu , GOP ehliyet kursu, Gaziosmanpaşa ehliyet kursu ,Küçük Köy sürücü kursu ,Küçük Köy ehliyet kursu , Bayrampaşa sürücü kursu , Bayrampaşa ehliyet kursu ,Eyüp sürücü kursu ,Eyüp ehliyet kursu ,Alibeyköy sürücü kursu ,Alibeyköy ehliyet kursu ,Sultan Gazi sürücü kursu ,Sultan Gazi ehliyet kursu , Esenler sürücü kursu ,Esenler ehliyet kursu ,Yeşil Pınar sürücü kursu Yeşil Pınar ehliyet kursu ,Arnavutköy sürücü kursu Arnavutköy ehliyet kursu ,Bağcılar sürücü kursu Bağcılar ehliyet kursu ,Fatih sürücü kursu , Fatih ehliyet kursu ,Kağıthane sürücü kursu Kağıthane ehliyet kursu , Şişli sürücü kursu , Şişli ehliyet kursu ,Avcılar sürücü kursu ,Avcılar ehliyet kursu ,Beylik düzü sürücü kursu , Beylik düzü ehliyet kursu ,Zeytinburnu sürücü kursu ,Zeytinburnu ehliyet kursu

www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77
İLETİŞİM: 0212 612 70 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir