ZORUNLU TRAFİK SİORTASI NEDİR?

Gaziosmanpaşa-Küçükköy Bilginler Sürücü Kursu olarak hem yeni Ehliyet alan sürücü adaylarına aynı zamanda tüm araç sahiplerine trafik sigortası hususunda detaylı bilgiye ulaşması ve mağduriyet yaşamaması için aşağıdaki yazıyı sizlerle paylaştık.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkacak olan her araç sahibinin yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigorta türüdür. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenen bu sigorta çeşidi, herhangi bir hasar oluştuğu zaman karşı tarafta oluşabilecek olan maddi ve bedensel zararları üstlenir. Trafik sigortalarının her yıl belirli limitler kapsamında, kaza esnasında araç sahibinde ve araçta oluşabilecek hasarları karşılayabilmesi için yapılır.

Zorunlu trafik sigortasını düzenli olarak yaptıran araç sahipleri, kusurlu oldukları trafik kazalarındaki ortaya çıkabilecek maddi sorumluluklardan kurtulur ve karşı tarafın aracında ortaya çıkan maddi hasarlar da karşılanır. Karşı araçta yer alan sürücü kişi ve yolculardaki bedensel zararlarda trafik sigortasının teminatı kapsamında olur. Hastane masrafları ve ölüm gibi ciddi durumlar ortaya çıktığı zaman kusurlu olan şoförün ödemekle yükümlü olduğu maddi tazminatlar da zorunlu trafik sigortası tarafının teminatları arasındadır.

Trafik sigortanızı yaptırmadığınız takdirde Trafik sigortası geciktirme ya da yaptırmama cezası ödemek zorunda kalırsınız.Bu sebeple, sigorta yenileme işlemini de düzenli olarak takip etmelisiniz.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NE ZAMAN YAPTIRILMALIDIR?

Trafik sigortasına ait olan poliçe süresi 1 yıl ile sınırlıdır. Sigorta poliçesinin her yıl yenilenmesi kanunlar tarafından zorunludur. 1 yıl geçerli olan poliçenin, poliçe bitim süresine kadar tekrar yenilenmesi gerekir. Trafik sigorta poliçesi için ortaya çıkan yeni uygulamalardan sonra sigorta şirketleri için prim ve teminatlar konusunda serbestlik söz konusu oldu. Sigorta şirketleri, trafik sigortasının prim ücretlerini belirlerken aracın türü, ticari olup olmadığı, yer aldığı il gibi şartlara bakarak değiştirebilir. Ayrıca sigorta şirketleri primler için taksit de uygulayabilir.

ZORULU TRAFİK SİGORTASININ TEMİNATLARI NELERDİR?

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Bütün sigorta şirketlerinde bu teminatlar aynıdır. Fakat fiyat ve ödeme seçenekleri şirketlere göre değişiklik gösterebilir.

Kaza başı ölüm ve tedavi giderleri: Hasar durumunda kazadaki her kişinin vefat ve tedavi masrafları,

Kaza başı maddi giderler ve tutarları: Hasar durumunda karşı tarafa ödenecek olan maddi zararların karşılığı,

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI YAPTIRMAMANIN CEZASI NEDİR?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış ya da sigortasının süresi dolmuş olan kişilerin araçlarının trafiğe çıkması yasaktır. Araç sahiplerinin trafik sigortasını yaptırması ve düzenli olarak takip ederek sigorta süresi sona ermeden yenilemesi zorunludur.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan kişilerin araçları trafik şubelerinin otoparklarına götürülür. Cezayı ödeyerek trafikte devam edebilmeniz söz konusu değildir. Sigortasız araçlar trafikten anında men edilirler. Zorunlu trafik sigortası sebebiyle trafikten men edilen araçların geriye alınması ise zor bir süreçtir. Aracı geri alabilmek için trafik sigortasını yaptırmanız gerekecektir.

Aracın götürüldüğü otoparka giderek ilk önce görevli memurlara durumu izah etmeniz gerekir. Belgelerin tebliğ edilmesi ise en önemli şartlar arasındadır. Bu süreçten sonra araç sigortasız olarak trafiğe çıkartıldığı için sizden para cezası talep edilir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için ise ek olarak otopark ücreti de ödemeniz gereklidir.

HANGİ DURUMLARDA ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI ÖDEMESİ YAPILMAZ?

Bazı durumlarda trafik sigortası aracınızın hasarını karşılamaz. Sadece karşı tarafta ortaya çıkan zararı karşılar. Fakat bazı özel durumlar yaşandığı zaman trafik sigortası karşı tarafta oluşan zararı da karşılamayabilir. Trafik sigortasının ödeme yapmayacağı durumlar aşağıdaki gibidir;

Trafik sigortası, aracınız taşınırken ya da servisteyken meydana gelebilecek herhangi bir zararı karşılamaz.

Aracınız çalınmış ise, aracınızın diğer araçlara vereceği hasar trafik sigortası tarafından karşılanmaz.

Trafik sigortası, kaza meydana geldikten sonra size açılan “Manevi Tazminat” davası için güvence sunmaz.

Gösteriler ve yarışlar gibi etkinliklere girdiğiniz zaman ortaya çıkabilecek hasarlar karşılanmaz.

Terör eylemleri için araçların kullanılması ve bu kullanım şekline bağlı olarak ortaya çıkan zararlar karşılanmaz.

Kaza meydana geldiği zaman araca bağlı olan römorkta yer alan eşyaların göreceği zarar karşılanmaz.

Kusurlu görüldüğünüz bir trafik kazası esnasında karşı tarafta oluşabilecek hasarı kendiniz ödemekle yükümlü olursunuz.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI POLİÇESİNDE HASARSIZLIK İNDİRİMİ NE KADARDIR?

1 yıllık zorunlu trafik sigortası poliçesi içerisinde herhangi bir hasar olmadığı durumlarda trafik sigortanız üzerinde %10 ile başlayan hasarsızlık indirimleri uygulanmaya başlar. Poliçe dönemi sonunda hasarınız olmamaya devam eder ise, indirimler %5 artarak devam eder. Hasarsızlık indirimindeki en yüksek oran ise %20’dir.

TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI VE SİGORTA SORGULAMA:

Trafik sigortası fiyatları aracın türü ve yaşı gibi detaylar doğrultusunda belirlenir. Sigorta şirketleri, aracın marka ve modeline göre daha farklı trafik sigortası fiyatı sunabilir. Ayrıca sigorta şirketleri arasında da fiyat farklılıkları mevcuttur. Ödeme planları da sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple, sigorta şirketi seçimine dikkat etmeniz gerekir.

❗ZORUNLU TRAFİK SİGORTANIZI İHMAL ETMEYİN!

www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77
İLETİŞİM: 0212 612 70 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir