KAZA TESPİT TUTANAĞI NEDİR?

▪ Gaziosmanpaşa-Küçükköy Bilginler Sürücü Kursu olarak olası bir kaza durumunda tarafların polise ihtiyaç duymadan kendi aralarında anlaşarak imzalayabileceği Kaza Tespit Tutanağı ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaştık.

KAZA TESPİT TUTANAĞI NEDİR, NASIL DOLDURULMALIDIR?

Kaza tespit tutanağı, trafikte en az iki aracın maddi hasarlı bir kaza yapmaları üzerine tarafların anlaşarak düzenledikleri tutanak olarak tanımlanabilir. Kaza tutanağı için kazada maddi hasarın oluşması şarttır. Kaza geçiren tarafların kazanın oluş şeklini düzenlenecek olan kaza tespit tutanağı ile kayıt altına almaları gerekmektedir. Her iki tarafın da kazayı kendi açılarından kaza tespit tutanağına geçirmeleri, sonraki sigorta işlemleri için büyük önem taşımaktadır.

KAZA TESPİT TUTANAĞINDA İSTENİLEN BELGELER NELERDİR?

Trafik kazalarının tarafları, karşı tarafın Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi veya kendi araçlarının kasko sigortasını düzenleyen sigorta şirketine kaza tutanağında istenen belgeler ile başvurmaları gerekmektedir:

1) Poliçe fotokopisi,
2) Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
3) Varsa kaza yerine çekilmiş fotoğraflar,
4) Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi.

KAZA TESPİT TUTANAĞI NASIL HAZIRLANMALIDIR?

Kazanın nasıl olduğu çizilerek anlatılmalıdır, hatta imkan varsa fotoğrafları da çekilmelidir. Ayrıca her iki sürücü de trafik kazasını kendi bakış açıları ile anlatmalıdır.

Sürücü, araç sigortasına ait bilgiler her iki araç için ayrı ayrı ve eksiksiz olarak doldurulmalı ve mutlaka imzalanmalıdır. İmzalanmayan kaza tutanakları kabul edilmemektedir. Kaza tutanağı iki nüsha olarak hazırlanmalıdır.

KAZA TESPİT TUTANAĞI NASIL DOLDURULUR?

Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tutanağı hazırlanması gerekmektedir. Sigorta işlemleri için de önem taşıyan bu tutanakta kazaya dahil olan her iki tarafından da görüşlerinin yazılı beyanı şarttır.

HASARDA İSTENİLEN BELGELER NELERDİR?

Tazminatın kısa sürede ödenebilmesi için hasar ile ilgili belgelerin sigorta şirketine ya da ekspere doğrudan ulaştırılması gerekir.

Oto kaza sigortalarında hasarda istenen belgeler:

• Poliçe aslı veya fotokopisi,
• Poliçe prim makbuzu,
• Trafik kazası tespit tutanağı (kaza zaptı),
• Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
• Alkol raporu,
• Ruhsat fotokopisi,
• Ehliyet fotokopisi.

KASKO SİGORTALARINDA HASAR İÇİN İSTENEN BELGELER:

• Beyan,
• Hasarlı aracın fotoğrafı,
• Varsa, yük irsaliyesi.

Trafik kazalarında hem maddi hem manevi sıkıntıları azaltmak için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmak çok önemlidir. Trafik sigortası karşı tarafı ve üçüncü kişileri korurken, kasko sizi güvence altına alır.

Bu Yüzden Araç sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin!

www.bilginlersurucukursu.com
WhatsApp: 0541 612 70 77
İLETİŞİM: 0212 612 70 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir