KIŞ AYLARINDA ARAÇ KULLANMAK

Karlı havalarda araç kullanmak

Karlı havalarda kış aylarında araç kullanmak en zor sürüş koşuludur.
Araç lastiklerimizin asfaltla temasının azaldığı karlı ve buzlu havalarda fren mesafesi uzar, aracımızın yola tutum oranı düşer.

kış aylarında araç kullanmak

Kış koşullarında kaza riskini en aza indirmek için dikkat edilmesi gerekenler:

Kış aylarında karda araç kullanmak için kış lastiği taktırın

Kış lastikleri, 4 mevsim lastiklerin hava sıcaklığı 7ºC’nin altına düştüğünde sağlıklı tutunma sağlayamadıkları durumda devreye girer. Özellikle 7ºC’nin altında karlı ve soğuk havalarda kış lastiğinin tutunma oranı artar. Kış aylarında karda araç kullanmak keyifli olabilir ancak tedbirlerimizi alırsak.

Lastik havasına dikkat edin

Lastik havasını asla indirmeyin. Karlı havalarda doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de lastik havalarının indirilmesidir. Bu durum lastiğinizin yola tutumunu düşüreceği için aracınızda kayma ve patinaj problemi yaşarsınız.

Gereksiz şerit değişikliğinden kaçının.
Gereksiz şerit değişikliğinden kaçınılmalı .Karlı veya gizli buzlanma tehlikesi olan yollarda şeritlerde araç lastik izlerini takip etmeli mümkün olduğunca az ve kontrollü şerit değişikliği yapılmalı. Ani direksiyon manevraları aracınızın kontrolden çıkmasına sebep olabilir.

Ani hızlanma ve frenlemelerden kaçının

Ani hızlanma ve frenlemelerde lastik tutumunun az olduğu karlı zeminlerde ani kalkış ve fren yapılmamalı. Bu hava şartlarında yapılacak her hareket aracımızın kontrolden çıkmasına veya patinaj yapmasına sebep olacaktır.

Gizli buzlanmaya dikkat edin.
Gizli buzlanmanın soğuk havalarda eriyen kar suyunun buzlanma yapacağından özellikle fazla rüzgar alan yerler köprü ve viyadüklerde olma olasılığı daha yüksektir. Bu tarz yerlere yaklaşırken hızınızı düşürün. Takip mesafenizi iki katı arttırın ve dikkatinizi araç kullanmaya verin. Olumsuzluklara karşı tetikte olun.

Kış lastiğiniz olsa bile aracınızda zincir bulundurun.

Zorlu hava şartlarında kıs aylarında araç kullanabilmek için kış lastiğiniz yetersiz geldiği durumlarda karşılaşabileceğiniz her türlü olumsuzluğu göz önünde bulundurarak aracınızda kış lastiği ve zincir bulundurun.

Daha fazla bilgi için bize ulaşabileceğiniz adreslerimiz:

www.kucukkoysurucukursu.com
www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77
İnstagram: bilginlersurucukursu – bilginlerehliyet
Facebook: @bilginlermtsk

Gaziosmanpaşa-Küçükköy Bilginler Sürücü Kursu size çok yakın Alibeyköy, Eyüpsultan , Sultangazi , Bayrampaşa, Yeşilpınar , Karayolları, Gazi Mahallesi, Küçükköy , 500 evler ,Yıldıztabya, Çırçır , Karadeniz Mahallesi gibi yerleşimlere çok yakın ve kolay ulaşımla Küçükköyde hizmet vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir