MOTOSİKLET EHLİYETİ

Ehliyeti Sınıfları A A1 A2

Motosiklet ehliyeti nasıl alınır. Gaziosmanpaşa Küçükköy Bilginler Sürücü Kursu olarak motosiklet ehliyeti almak isteyenleri bilgilendirmek amaçlı bu yazıyı hazırladık. Merak ettiğiniz ve bilmediğiniz bir çok ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Motosiklet ehliyeti özellikle trafik yoğunluğunun fazla olduğu büyük şehirlerde ulaşımı hızlandıran kolaylaştıran motosikletlerin ehliyetlerini almak da bir o kadar kolaydır aslında.

Öncelikle motosiklet ehliyeti A, A1 ve A2 olmak üzere üç sınıftan oluşur:

Motosiklet ehliyeti  nasıl alınır. Gaziosmanpaşa Küçükköy Bilginler Sürücü Kursu olarak motosiklet ehliyeti almak isteyenleri bilgilendirmek amaçlı bu yazıyı hazırladık. Merak ettiğiniz ve bilmediğiniz bir çok ayrıntıya  buradan ulaşabilirsiniz.
motosiklet ehliyeti

A sınıfı motor ehliyeti

A sınıfı motosiklet ehliyeti bütün motosiklet sınıflarını kapsar. A sınıfı motosiklet ehliyeti olan bir sürücü tüm motosiklet sınıflarını herhangi bir kısıtlama olmadan kullanabilir.

A 1 Sınıfı motor ehliyeti

A1 sınıfı motosiklet ehliyeti ile 125 cc’ye kadar ve 11 kw (kilovat) motor gücünü geçmeyecek motosikletleri kullanabilirsiniz.

A2 Sınıfı motor ehliyeti

A2 sınıfı motosiklet ehliyeti ile 600 cc’ye kadar olan ve 35 kv motor gücünü geçmeyen motosikletleri kullanabilirsiniz.

İlk defa ehliyet alacak sürücü adayları

İlk defa ehliyet alacak bir sürücü adayı bu üç sınıf ehliyetten herhangi birine kayıt olduktan sonra sürücü kurslarından önce teorik dersi alıp teorik sınava girer başarılı olursa direksiyon derslerini alır ve direksiyon sınavına girer. Her iki sınavdan da başarılı olan aday sürücü kursundan sertifikasını alarak Nüfus Müdürlüğünden sertifikasını ehliyete dönüştürür.

Teorik sınav ve dersler

Teorik sınav araç tekniği, ilk yardım bilgisi, trafik çevre bilgisi ve trafik adabı derslerinden oluşur. Bu derslerden 12 ilk yardım, 9 araç tekniği, 23 trafik ve çevre bilgisi, 6 trafik adabı olmak üzere toplam 50 soru sorulur ve 100 puan üzerinden değerlendirme yapılır. Geçer puanı 70 dir. Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarih ve saatlerde e-sınav merkezlerinde yapılır. E-sınavda başarılı olan adaylar direksiyon dersleri ardından direksiyon sınavına girer.

Direksiyon sınavı ve eğitimler

Direksiyon sınavı e-sınavı geçen adayın kursa ait araçlarla iki derslik simülasyon ve en az on dört derslik direksiyon uygulama dersi tamamlandıktan sonra ilçe Milli Eğitim tarafından belirlenen takvimde direksiyon uygulama sınavı yapılır.Direksiyon uygulama sınavı toplamda 35 dakika olup ilk 5 dakikalık kısmı aracın motor, bagaj ve iç tanıtımına ayrılır.30 dakikalık kısmı ise aktif trafikte araç kullanmaya ayrılır. Direksiyon uygulama sınavında başarılı olan adayın 15 gün içinde sürücü kursu tarafından sertifikası hazırlanır aday sürücü kursundan almış olduğu sertifikayı harçlarını yatırarak randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne teslim ederek geçici ehliyetini alır.

Gerekli şartlar nelerdir

◾A1sınıfı motor ehliyeti almak isteyen adayların öncelikle 16 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.

◾A2 sınıfı ehliyet için 18 yaşı doldurmuş olunmalı.

◾A sınıfı ehliyet için en az 24 yaşını doldurmanız veya 2 yıllık A2 ehliyetine sahip olmanız gereklidir.

Motosiklet ehliyeti için gerekli şartlar nelerdir

◾Kimlik fotokopisi, 18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya vasi muvafakat namesi

◾Son altı ay içerisinde çektirilmiş iki adet biyometrik fotoğraf

◾Diploma veya öğrenim belgesi

◾Sürücü olur ibareli sağlık raporu

Siz de daha fazla ertelemeyin Küçükköy Bilginler Sürücü Kursuna gelin. Hijyenik bir ortamda nitelikli eğitimle iyi bir sürücü olun. Hızlı ehliyet nasıl alırım? Sürücü kursuna nasıl kayıt olabilirim? Ehliyetimi ne kadar sürede alırım? Sürücü kursuna kayıt olurken nelere dikkat edilmeli? gibi sorularınızın yanıtlarını da sitemizde bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bize ulaşabileceğiniz adreslerimiz:

www.kucukkoysurucukursu.com
www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77
İnstagram: bilginlersurucukursu – bilginlerehliyet
Facebook: @bilginlermtsk

Gaziosmanpaşa-Küçükköy Bilginler Sürücü Kursu size çok yakın Alibeyköy, Eyüpsultan , Sultangazi , Bayrampaşa, Yeşilpınar , Karayolları, Gazi Mahallesi, Küçükköy ,Şemsipaşa Mahallesi, 500 evler ,Yıldıztabya ,Karadolap , Çırçır , Karadeniz Mahallesi gibi yerleşimlere çok yakın ve kolay ulaşımla Küçükköyde hizmet vermekteyiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir