STAJYER SÜRÜCÜLÜK

Stajyer sürücülük nedir Stajyer sürücülük süresi kaç yıldır

Stajyer sürücülük 01.01.2016 tarihinden sonra ehliyet alan sürücüler stajyer sürücü olarak değerlendirilir. Stajyer sürücü uygulamasının amacı yeni ehliyet alan sürücülerin trafik kurallarına titizlikle uyması ve trafikte daha duyarlı davranış kazandırmaktır.

Stajyer sürücülük 01.01.2016 tarihinden sonra ehliyet alan sürücüler stajyer sürücü olarak değerlendirilir
stajyer sürücülük

Stajyer sürücülük süresi kaç yıldır

Aday (Stajyer) sürücülük süresi 2 yıldır. Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü, üstte belirtilen stajyer ehliyet süresi boyunca75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psikoteknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 Ceza puanı nasıl doldurulur

Aşağıdaki kural ihlallerine dikkat

* Trafikte telefonla konuşmak 10 Ceza puanı

*Kırmızı ışıkta geçmek 20 Ceza puanı

*Emniyet kemeri takmamak 15 Ceza puanı

* Hız sınırını ihlal etmek 10 Ceza puanı

*Muayenesi bitmiş araç kullanmak 10 Ceza puanı

* Park yasağına uymamak 20 Ceza puanı

* Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde yayalara izin vermemek 20 ceza puanı

*Şerit izleme kurallarına uymamak 20 Ceza puanı

Üç defa aynı ihlali yaptığınızda ehliyetiniz iptal edilir.

İki yıl boyunca bu kural ihlallerini yapmamalısınız.

*Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi

*Hız limitlerinin üç defa ihlali

*Sağa sola dönüşlerde dönel kavşaklarda yayalara ve bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi

*Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi

*Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması

*Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak 1 defa bu ihlalde ehliyetiniz iptal olur.

*Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

  • 0,20 promil Alkol veya ölümcül trafik kazasında asli kusurlu olmanız durumunda ceza puanınıza bakılmaksızın ehliyetiniz iptal edilir.

Adaylık Bitince Ceza Puanı Nasıl İşler

2016 yılından önce ehliyetini alan sürücüler için  “100 Ceza puanına ulaşan sürücünün 2 ay süreyle sürücü belgesi alınır. 2 aylık süre dolduktan sonra sürücü kursuna 100 ceza puanı kaydı yaptırıp teorik eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran sürücünün sürücü belgesi 4 ay süreyle alınır, sürücü kursunda tekrar teorik eğitim alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa 5 yıl sürücü belgesine el koyulur mahkemeye sevk edilir.

Stajyer sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir mi

Stajyer (aday) sürücü yanında biri olmadan şehir dışına çıkabilir. Stajyer sürücülükle ilgili pek çok yanlış bilgi toplum içinde yayıldı bunlardan en çok karşılaştığımız stajyer sürücülerin iki yıl boyunca yanında başka bir sürücü olmadan araç kullanamayacağı veya şehir dışına çıkamayacağıydı.  Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.

Stajyer (Aday) sürücü olduğumu nasıl anlarım?

Öncelikle stajyer sürücülük belgesi ile stajyer olmayan sürücü belgesi arasında görsel olarak hiçbir fark yoktur veya bir işaret kod ve benzeri bir farklılık yoktur stajyer sürücü belgesi emniyet müdürlüğünün kayıtları üzerinden takibi yapılır ve diğer sürücü belgelerinden hiçbir farklılığı yoktur. 

İki yıllık süre sonunda sürücü belgenizin iptalini gerektiren ihlaliniz yoksa sürücü belgenizin aday sürücülüğü bitmiş olur. Kart yenilemeniz gerekmiyor. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemeniz de gerekmiyor.

Aday sürücülük nasıl sorgulanır

Aday sürücülük durumunuzu E-devlet ten aday sürücülük durumunuzu ceza puanlarınızla birlikte görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu linkten e devlet sayfasını ziyaret etmek.

Gaziosmanpaşa Bilginler sürücü kursu olarak amacımız sürücü kursumuza kayıt olmanızdan itibaren trafik dersi, motor dersi, ilk yardım ve trafik adabı dersleriyle başlayan ehliyet sürecinde simülasyon eğitimleri direksiyon eğitim ve direksiyon sınavlarında en iyi eğitimi vererek trafik kurallarına uyan duyarlı ve saygılı sürücüler yetiştirmek. Sizleride iyi bir sürücü olmak için kursumuza bekliyoruz.

KAZASIZ KEYİFLİ SÜRÜŞLER DİLİYORUZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir