ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR

Zorunlu trafik sigortası nedir Gaziosmanpaşa Küçükköy Bilginler Sürücü Kursu olarak hem yeni Ehliyet alan sürücü adaylarına aynı zamanda tüm araç sahiplerine trafik sigortası hususunda detaylı bilgiye ulaşması ve mağduriyet yaşamaması için aşağıdaki yazıyı sizlerle paylaştık.

Zorunlu trafik sigortası trafiğe çıkan her araç için yapılmasının zorunlu olduğu sigorta türüdür. Bir hasar oluştuğu zaman karşı tarafta oluşabilecek olan maddi ve bedensel zararları üstlenir. Trafik sigortaları her yıl belirli limitler kapsamında, kaza esnasında araç sahibinde veya araçta oluşabilecek hasarları karşılayabilmesi için yapılır.

Zorunlu trafik sigortasını düzenli olarak yaptıran araç sahipleri, kusurlu oldukları trafik kazalarındaki ortaya çıkabilecek maddi sorumluluklardan kurtulur ve karşı tarafın aracında ortaya çıkan maddi hasarlar da karşılanır. Karşı araçta yer alan sürücü kişi ve yolculardaki bedensel zararlarda trafik sigortasının kapsamında olur. Hastane masrafları ve ölüm gibi ciddi durumlar ortaya çıktığı zaman kusurlu olan şoförün ödemekle yükümlü olduğu maddi tazminatlar da zorunlu trafik sigortası tarafının teminatları arasındadır.

Trafik sigortanızı yaptırmadığınız takdirde Trafik sigortası geciktirme ya da yaptırmama cezası ödemek zorunda kalırsınız. Bu sebeple, sigorta yenileme işlemini de düzenli olarak takip etmelisiniz.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NE ZAMAN YAPTIRILMALIDIR

Zorunlu Trafik sigortası poliçe süresi 1 yıldır. Sigorta poliçesinin her yıl yenilenmesi gerekir. Trafik sigorta poliçesi için sigorta şirketleri prim ve teminatlar konusunda kendi standartlarını belirleyebilir. Sigorta şirketleri, trafik sigortasının prim ücretlerini belirlerken aracın türü, ticari olup olmadığı, yer aldığı il gibi şartlara bakarak değiştirebilir.

ZORULU TRAFİK SİGORTASININ TEMİNATLARI NELERDİR

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Bütün sigorta şirketlerinde teminatlar aynıdır. Fakat fiyat ve ödeme seçenekleri şirketlere göre değişiklik gösterebilir.

Kaza başı ölüm ve tedavi masrafları: Hasar durumunda kazadaki her kişinin vefat ve tedavi masrafları,

Kaza başı ödeme tutarları: Hasar durumunda karşı tarafa ödenecek olan zararların karşılığı

zorunlu trafik sigortası

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI YAPTIRMAMANIN CEZASI NEDİR

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan ya da sigortasının süresi dolmuş olan kişilerin araçlarının trafiğe çıkması yasaktır. Araç sahiplerinin trafik sigortasını yaptırması ve takip ederek sigorta süresi sona ermeden yenilemesi gerekir.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan kişilerin araçları bağlanarak trafikten men edilir. Cezayı ödeyerek trafikte devam edebilmeniz söz konusu değildir. Aracı geri alabilmek için cezayı ödemenin yanı sıra trafik sigortasını yaptırmanız gerekecektir.

HANGİ DURUMLARDA ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI ÖDEME YAPMAZ

Bazı durumlarda trafik sigortası aracınızın hasarını karşılamaz. Sadece karşı tarafta ortaya çıkan zararı karşılar. Fakat bazı durumlarda trafik sigortası karşı tarafta oluşan zararı karşılamayabilir. Trafik sigortasının ödeme yapmayacağı durumlardan bazıları;

Trafik sigortası aracınız taşınırken veya servisteyken gelebilecek zararı karşılamaz.

Aracınız çalınmışsa aracınızla diğer araçlara verilecek hasarlar trafik sigortası tarafından karşılanmaz.

Trafik sigortası Manevi Tazminat davası için güvence vermez.

Aracınızla yapacağınız Gösteri yarış gibi etkinliklere girdiğiniz zaman ortaya çıkabilecek hasarları karşılamaz.

Terör eylemleri için araçların kullanılması durumunda ortaya çıkan zararları karşılamaz.

Kaza esnasında aracınıza bağlı bir römork var ise römork a ait hiçbir zararı karşılamaz.

Kusurlu bulunduğunuz bir trafik kazasında karşı tarafta oluşabilecek hasarı kendiniz ödemekle yükümlüsünüz.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI POLİÇESİNDE HASARSIZLIK İNDİRİMİ

Zorunlu trafik sigortası hasarsızlık indirimi 1 yıllık zorunlu trafik sigortası süresi içinde bir hasar olmadığı durumda trafik sigortanız üzerinde %10 ile başlayan hasarsızlık indirimi uygulanmaya başlar. Poliçe dönemi sonunda hasarınız olmamaya devam ederse indirimler %5 artarak devam eder. Hasarsızlık indiriminde en yüksek oran %20’dir.

TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI VE SİGORTA SORGULAMA

Trafik sigortası fiyatları aracın türü ve yaşı bulunduğu il gibi detaylar doğrultusunda belirlenir. Sigorta şirketi aracın marka, modeline göre farklı fiyatı sunabilir. Ayrıca sigorta şirketleri arasında da fiyat farklılığı olabilir. Ödeme planları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Bu yüzden sigorta şirketi seçimine dikkat etmeniz gerekir.

TRAFİK SİGORTANIZI YAPTIRMAYI UNUTMAYINIZ

www.bilginlersurucukursu.com
Whatsapp: 0541 612 70 77
İLETİŞİM: 0212 612 70 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir